DO Lájv arche (VIII./35.)

   – Ma, drágám, a televíziós közszereplők archetípusait vizsgáljuk meg – hallja egy tavaszi napon a Nej saját férjének, DO Lájvnak enyhén rekedtes baritonját vasalás közben a tévében. Oda is kapja a fejét. – Hogy honnan eredtek a hőskoriak, azt egy 20. századi pszichoanalitikus, Carl Gustav Jung segítségével nyomozzuk. Jung sémái arra ébresztettek rá bennünket, hogy a tévés személyiségek a kollektív tudatalattiból bújtak elő a magyar televíziózás megszületését követően, vagyis 1957-től.
   A Nej figyelme alábbhagy. Jobban szereti a fordulatos történeteket, mint a hosszadalmas elmélkedéseket. De DO Lájv nem látja, nem hallja a Nej reakcióit.
   – Az őstelevíziósok alapvetően négy női és négy férfi karaktertípusba sorolhatóak, ez a nyolc pediglen a Madonna, az Anya, az Amazon, a Nimfa, valamint az Atya, az Apa, a Hős és a Faun. Kezdjük a hölgyekkel – udvariaskodik DO Lájv a nyilvánosság színe előtt, amikor semmiféle visszacsatolás nem érkezik hozzá, leköt-e egyáltalán valakit ez a csoportosítgatás.
   A Nej persze fölkiabál a Nagynak:
   – Gyere, a papa van a tévében! – És immár két nő hallgatja DO Lájvot.
   – A Madonnára tisztelettel nézünk. Madonnák ennek megfelelően többnyire a hírműsorokban bukkantak föl, igaz, egy hímsoviniszta világban időbe tellett, amíg a feministák kivívták az őket megillető jogokat, miszerint kommentálhassanak eseményeket nagy nyilvánosság előtt. Ráadásul azokban az időkben külpolitikusnak kellett álcáznia magát Szécsi Évának, hogy fölnőhessen Ipper Pál mellé…
   – Úgy van, úgy van – helyeselnek a hevesen a nők, mert bár nekik konkrétan nincsenek egyenjogúsítási problémáik, de teljes hatalomátvételükhöz további megerősítésekre számítanak.
   – Az Anya gondoskodik rólunk. Anyáskodtak a bemondónők: a nézőkre mosolyogtak, köszöntek neki, odavetettek egy-két jó szót… Takács Marika, Tamási Eszti, Hódos Ica, Lénárd Judit, Hajas Ica bájára, derűjére igény mutatkozott. Harcolniuk persze kellett, mert a pozíciókért mindig meg kell küzdeni…
   – Hja, harc, ja – néz össze a Nej és a Nagy.
   – Az Amazon egyébként a valódi harcos: az Amazonok képviselték mindig a nép hangját. Az igazság bajnokaiként jártak utána visszásságoknak, kalandos útjuk végén pedig többnyire győzött a jó… Érdekvédelmi, környezetvédelmi és egyéb -védelmi műsorokban tűntek föl, hogy olyan tanácsokkal lássák el a nézőket, amelyek segítettek rajtuk (az ilyesmi persze sosem számít könnyű feladatnak). Sokan köszönhetnek sokat Balogh Máriának, Molnár Margitnak, Poór Klárinak…
   – Ők kik? – kérdezi a Nagy, aki 1991-ben látta meg a napvilágot, és ez a tény őt már semmire nem kötelezi. De válaszra nincs idő: a műsor gördül tovább.
   – A Nimfa, khm, elnézést, Jungot idézem: kurtizán – pironkodik DO Lájv. – Semmi erotikus vagy egyéb tartalmat ne tessenek a szó mögé látni: e hölgyek csupán azért hízelegték be magukat sokak szívébe, hogy hatékonyabban adják el portékájukat, ami pedig az esetek többségében értékesnek és minőséginek bizonyult! Most persze azokról az időkről beszélünk, amikor a kultúra még nem (vagy legalábbis nem egyértelműen) számított árunak.
   Ekkor reklám meg műsorelőzetes szakítja meg a DO Lájv Sót, mire a Nej és a Nagy átmeneti idegrohamot kap.
   – Remélhetőleg a papa révén mi is részesülünk a haszonból – viccelődik a Nej, mire a Nagy sorolni kezdi, mi minden kellene neki a nyárra: új szandál, új fürdőruha…
   – Most pedig térjünk át a férfiakra – közli ellentmondást nem tűrően a rendíthetetlen férj és apa, mire a fiúgyermekek is a készülék elé penderülnek.
   – Az Atya a támogató. Az atyák mindig meg tudják nekünk mondani a tutit meg a frankót. Valaha hírműsorokban hírmagyarázók voltak, magazinműsorokban bölcsek: olyan szerepkör ma már nincs, amilyet valaha Pálfy József a Tv-híradóban és Kelemen Endre az Iskolatelevízióban, Erőss Pál a Jogi esetekben és Szabó László a Kék fényben töltött be… Volt persze, aki hitt nekik, volt, aki nem, de atyának lenni már csak ilyen szerepkör.
   Erre a megállapításra nincs ember (családtag), aki ne bólogatna. Ez történik DO Lájv famíliájában is. És most személyesebb vizekre eveznek.
   – Az Apa a gondoskodó. Az Apák a családjukért élnek, halnak: szeressük őket érte.
   A család titkon az órára pillant, mennyi van még hátra a műsorból.
   – A Hős harcos. Ügyfélszolgálati és annak látszó műsorok akcióhősei: Kovalik Károly…
   Már nem tarthat sokáig.
   – És végül a Faun. A Faun macsó – mosolyodik el DO Lájv. – Nekik a szórakoztatás, mindenféle magazin meg sport meg ilyesmi a szakterületük. Antal Imre, Déri János, Gyulai István, Knézy Jenő…
   A családtagok összenéznek:
   – És ezt az egészet most miért mondja el nekünk?
   – Megesik az olyasmi, hogy valaki minden különösebb ok nélkül csak beszél.
   – Talán a papa tudatalattija…
   – Talán a papának is van kollektív tudatalattija?
   Tévé kikapcs, mindenki megy dolgára.