Negyvenedik rész, amely az olvasók közbenjárására sok szomorú után végre vidám!

Barátaimnak,
hogy sokáig aggódhassanak értem

(A konferanszié a függöny elé lép.)

Ha jól meggondoljuk, kedves közönség, az eddigi szomorúság abból fakad, hogy nincs vidámságra okunk. De sebaj, az emberiség nevetve válik meg történelmétől, mondta Marx Károly vagy Pelikán József, valamelyik nagy filozófus. (Nevetés, elszórt taps.) Akkor hát nosza! Az talán eléggé vicces, sértődés ne essék, ha valakit Homolkának hívnak, nem? Ilyen névvel, tisztelt nagyérdemű, be lehetne kerülni bármely Salamon Béla-számba! (Derültség a nézőtéren.) Pedig ne tessenek kuncogni, ha nincsen Homolka József térképrajzoló, senki se tudná pontosan, merre van a merre. Az ő keze munkáját dicséri ugyanis Budapest legújabb térképe! Legújabb, mondom, rá van írva, tessék megnézni, jöjjenek csak, jöjjenek föl a színpadra! Ez, kérem alássan, annyira új, hogy azt is mutatja, miként fog kinézni ez a környék 2007 után, tetszenek tudni, amikorra termést hoz a reorganizáció, és a Magyar Televízió kiköltözik ebből a bolondos, nagy, sárga házból. (Nevetés, néhányan a hasukat fogják, mások a szemüket törölgetik.) Na, hogy egyik szavamat a másikba ne öltsem, ahol most vagyunk, Szabadság tér tizenhét, tetszenek tudni ugyebár, szóval ez a ház addigra nem is lesz! Lebontják! A térkép szerint ugyanis itt egy bizonyos Új épület áll majd a maga négyzet alakú alaprajzával, levágott sarkaival.
 

Ez épül a tévészékház helyén (részlet Budapest legújabb térképéről).

Északról a Báthory, keletről a Hold utca, délről a karcsú Széchényi tér, nyugatról a Nádor utca határolja. Jól beszélek, ugye, mindenkinek stimmt? (Helyeslő moraj.) Ez az új épület betakarja egyrészt a jelenlegi tévészékház telkét, másrészt a teljes Szabadság teret, rajta feküdik majd magán a mélygarázson is. Hogy a felszíni tereprendezés kidobott pénz volt az EU-komfort játszóterekkel egyetemben? Annyi baj legyen, haver, kell annak a zsebében lóvénak lenni, aki ma ekkora valamit tud fölhúzni Budapest szívében, érted! Akkorát, mint egy pláza! (Gúnykacaj a nézőtérről.) Viszont, hát ez különös, nem találom ezen a legújabb térképen se a nemzeti bankot, se az amerikai követséget. Gondolom, 2007-ig a nemzeti bank is új gyártóbázisra költözik! Ott nyomják majd a mil- meg a bilforintokat, az meg, hogy mit csinálnak az amik, hétpecsétesebb titok annál is, mint hogy ki vette meg a tévészékházat! (Tapsvihar, tapsorkán, tapscunami.) És hopp, ez meg mi? Hogy a BKV is benne lenne a buliban? Homolka úr térképe elárulja, amit eddig soha senki ki nem fecsegett, hogy ugyanis behozzák a környékre a villamost!
 

Mielőtt lebontják a tévészékházat, a villamos ideiglenesen már közlekedik.

Indul pediglen az akadémia épületének nyugati oldalából, aha, szóval a kettes eztán csak a Roosevelt térig fog járni, ott csatlakozik rá ez az új, ühüm, megy azután egy kicsit a Duna partján, és itt, itt ugrik a majom a kútba, azaz miket beszélek, itt fordul a villamos az utcába!
 

Itt csilingel majd a villamos (háttérben a tévészékház délnyugati csücske). 

 

Esetleg itt. Még nincs végleges döntés (a távolban a tévészékház hátulja).

Befordul jobbról a másodikba, a Széchenyibe, illetve a harmadikba, bizonyos Árpádba! A Steindl Imrét addigra átkeresztelik... De ki az az Árpád, kérdezem tisztelettel? Szakasits, már megint? Hát majd ennyire…? Vagy Gógl? Ismét? És mit szól ehhez a Mikola? Meg a Rácz Jenő! (Akkora a csönd, hogy hallatszik, ahogy egy páholyban leesik egy húszfilléres.) Megy tehát a tuja tovább, balkézre a Nádor utcában, aztán a Báthoryn jobbra, majd átszeli a kiskörutat, onnan Podmaniczky utca, Aréna út. No lám, visszafordul! Irány a Városligeti fasor – hm, mit szólnak ehhez a környezetvédők –, a Király utcán át el a Nagymező utcába, végállomás pedig az Andrássy út sarkán.
 

Végigjön majd a Nádor utcán, a Nagy Imre-szobornál befordul.

Már csak két évet, talán annyit se kell várni Budapest legújabb panoráma villamosára! Gyerünk avval a reorganizációval! (Nevetés, taps.) És, ide figyeljenek, emberek, épül egy hajóállomás is! Nagyjából az Arany János utca végében. A Tabán pereméről, illetve a Vár aljából kompféle hozza majd a budai utasokat Pestre. Fölkészülvén arra az esetre, ha mégse épülne meg a metró új szakasza, mert, ugye, nálunk bármi megtörténhet. Ha én egyszer kinyitnám a számat! (Hatalmas nevetés, vastaps.) Minek ide új Manci híd, amíg van nekünk Hapcink! (Idősebb nézők körében kirobban a hahota.) A térképen továbbá nyoma sincsen a tizenötös busz megállóinak. Na ja, érthető, miért a kék, ha lehet sárga… Bár talán akad önök között, aki, Homolka urat ide se kell fárasztani tanúnak, emlékszik a néhai ötvenkettes villamosra. Hanyasok vagytok? Huszonnyolcasok? Előbukkant valahonnét a Nagyvárad tér mögül, és ment egészen a Nyugatiig, közben persze elidőzött több helyütt, így a Toldi mozi előtt is, be persze nem ment, ott már akkortájt is csupa művészfilmet adtak, onnan aztán az ember, ha leszállt, a Bank utcán át elkutyagolhatott a Szabadság térig. Hja, kérem, ha a Bajcsy Zsilinszky körúton föl lehetett szedni a síneket, akkor itt már valóban minden megtörténhet. Amikor megérkezett a környékre a metró, az embereket szerelvényestül eldugták odale, a mélybe. Csakhogy… (a nézőtéren feszült csönd), csakhogy… hová tűnik két év alatt az a fránya lent? Fölfelé fogunk szárnyalni, Zsazsa nénik, ahhoz meg minek a metró? Nem hogy építenék, hölgyeim és uraim, hanem az alagutakba kifejezetten visszagyömöszölik a földet, az állomásokat újrahasznosítják, mint a kiolvasott újságot: minek metró, ha egyszer lesz új villamosjárat? (Kuncogás a hallgatóság soraiból.) És még valami. Minek új gyártóbázis a tévének, ha ott tátong üresen a Kossuth téri metróállomás? Abban éppen elférnének a tévések. Élhetnének közvetlenül a Parlament torkában.
 

Lehet, hogy itt lesz a leendő tévészékház főbejárata?

Fönt lennének az irodák, amilyen kevesen dolgoznak bennük addigra, kényelmesen meglennének, stúdiónak meg ott a teljes lenti rész. Aztán hol fönn, hol lenn, mint a libikókán! (Hosszan tartó taps, brávózás.) Végezetül. A fővárosi tömegközlekedés fejlesztésének terveit nem oszthattam volna meg önökkel, ha nincs az Eggenberger-féle könyvkereskedés, hiszen ők szerezték meg a titkos terveket. Köszönetemet kell kifejeznem továbbá a honfoglaló magyar törzseknek, hogy megtetszett nekik ez a kies Kárpát-medence, valamint a tatár, a török és a labanc befektetőknek, hogy rövidebb-hosszabb puhatolózás után végül meghagyták nekünk. Köszönöm Rákóczi Ferencnek, hogy inkább Törökországban fejezte be pályafutását, Petőfi Sándornak, hogy Romániában, Széchenyi Istvánnak, hogy Ausztriában, Kossuth Lajosnak, hogy Olaszországban, ahelyett, hogy még nagyobb fölfordulást csináltak volna itt. A Habsburg-dinasztiának köszönöm az egész millenniumot! Végül köszönet az Országos Rádió és Televízió Testületnek, valamint a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának, hogy műsorunk fölé óvó szárnyait kiterjeszti.

(A konferanszié eltűnik a függöny mögött, a nevetőgépet kikapcsolják.)

Gyerekek, aki utoljára távozik, majd oltsa le a villanyt!

(2005. március 2. és június 19. között)