III./19. Sir Alex Ferguson budapesti prezentációjáról

vidor 2007. január 24. 13.19

„…Félre ne értse senki: a részletek nem érdekelnek engem, csak az egész. Ott az a kis ország odalenn, néhai hazánk. Napjainkban, mostanában, egy ideje, régóta, amióta világ a világ (nem kívánt törlendő) nem úgy mennek a dolgai, ahogyan sokan szerettük volna – és szeretnénk ma is. És akkor odamegy a világ jelenlegi egyik, ha nem a legjobb labdarúgásügyi szakembere, és… Én csak tűnődöm. Ki tudná megmondani, miért történnek úgy a dolgok, ahogy?

joestetjoszurkolast 2007. január 24 13.20

Olvasván szomorkás hangvételű megjegyzésedet, s bízva abban, hogy már senki nem haragszik meg ránk odalentről idefönn, spontán hozzászólásként elmondhatjuk, hogy barátaimmal értjük és osztjuk aggodalmadat. A bizonyost persze mi sem tudjuk megmondani, de persze véleményünk van. S nem oly kedvező, mint azt Sir Alex nyomán bárki remélné.

weintraut 2007. január 24. 14.11

Gyerekek! Bocs, de ki az a csávó, akiről beszéltek?

molnardani 2007. január 24. 14.12

Pardon, Lacikám! Sir Alexander Chapman Fergusonról van szó. 1941. december 31-én született a skóciai Glasgow-ban, 1958 és 1974 között profi játékosként focizott: ha a csúcsra nem is jutott föl, de azért 327 meccsen lőtt 167 gólt. Harminchárom éves korától aztán edzősködni kezdett odahaza: először fél évet egy kis csapatnál (East Stirlingshire), aztán három és felet egy nagyobbnál (St. Mirren), majd nyolcat egy meglehetősen nagynál (Aberdeen). Bajnokságot is, mi több, KEK-et is nyert velük! Bő húsz éve költözött át Angliába, egészen pontosan 1986. november 6-án állt munkába Manchesterben. Ennyi idő alatt nyolc bajnoki címet szerzett a világ egyik leggazdagabb egyesületével, továbbá öt FA Kupát, két Liga Kupát, egyszer pedig elsők lettek a Bajnokok Ligájában! Sir Alex a földkerekség első edzője, vagyis menedzsere, ahogyan arrafelé nevezik, akinek sikerült angol csapattal tripláznia, vagyis egyazon esztendőben bajnokságot, FA Kupát, BL-t nyernie. Az első tréner, akinek háromszor egymás után sikerült megnyernie az angol bajnokságot. Mindeközben, ezek után ez talán nem meglepő, a labdarúgás őshazájában hatszor választották az év menedzserének. Hát őróla van szó, Lacikám, minden idők angol focitörténetének legsikeresebb edzőjéről. Ő járt a napokban Magyarországon, és tartott előadást a magyar szakembereknek.

weintraut 2007. január 24. 15.25

Kösz, Dani! Na, de mi történt?

molnardani 2007. január 24. 16.01

Hát az, hogy miután Fergie lenyomta az előadását a budapesti brit nagykövetségen, meg is hallgatta vagy százharminc magyar szakember – egyébként egy háromnapos továbbképzés végállomásaként, fejenként harmincezer forintért –, mondandója végére érvén a szokásos fordulattal jelezte, hogy várja a kérdéseket. És várt. És akkor beállt a szokásos csönd. Aztán a magyar edzőképzés vezetője, Bicskei Berci valahogy csak kérdezett egyet, Fergie meg is válaszolta, aztán, megelégelvén a csönd újabb hullámát, megköszönte a jelenlevőknek a részvételt, és érzékeny búcsút vett.

tamasgyuri 2007. január 24. 16.33

Gyerekek! Tolmács volt?

joestetjoszurkolast 2007. január 24. 16.34

Volt, Gyurikám.

javorszky 2007. január 24. 16.37

Fiúk! Ez neki csak hakni volt. Biztosan sok pénzt kapott érte.

gyulaipista 2007. január 24. 17.10

Hát pénzt azt kapott bizonyosan. De kapaszkodj meg: az udvariassági körökön túl, amelyeket természetesen megfutott, miszerint szívesen jött, továbbá megtiszteltetésnek tartja a meghívást Puskás hazájából stb., azt is közölte, hogy ilyet még sose csinált! Mármint hogy a nagy Sir Alex még sosem tartott előadást ennyi ember előtt! És miért állítana valótlanságot?

vidor 2007 január 25. 5.59

Azt tudja valaki, hogyan értékelték a dolgot a szervezők?

hegedosmisike 2007. január 25. 6.12

Csak azt, hogy Temesvári Miklós, az esemény szervezője a köztévének azt nyilatkozta: mindenképpen kudarc, hogy a magyar edzők mindössze egyetlen kérdést tettek föl a világhírű és rendkívül sikeres edzőnek. Meg kiszivárogtatta, hogy az eseményt követő vacsorán állítólag már aktívabbak voltak a magyar trénerek, de erre nincsenek bizonyítékaink.

vidor 2007. január 25. 6.29

Kleine Fische, gute Fische.

javorszky 2007. január 25. 6.31

Gyerekek! Egyáltalán mit adott elő a mester? Lemaradtam egy brosúrával.

hegedosmisike 2007. január 25. 6.59

Jól mondod, brosúra. Merthogy Sir Alex prezentált a követségen egy tízoldalas vázlatot a Manchester United futballakadémiájának céljairól és módszereiről. Afféle rövid összefoglalást, amelybe az [origo]-nak módjában állt betekinteni. Ebből pedig az derült ki, hogy főként arról beszélt, miért kell egyáltalán Angliának futballakadémia, és az mire jó. Hát, mondta Sir Alex, „a legfontosabb cél, hogy Anglia ismét világbajnok legyen”… Az akadémiákról tehát, ahol nyolcéves koruktól foglalkoznak a gyerekekkel, világklasszis labdarúgóknak kell kikerülniük. A sikerességnek márpedig több alapfeltétele van, folytatta: a lehető legjobb munkakörülmények; magas színvonalú technikai és taktikai edzések; szakértelem a táplálkozás, a gyógyítás és a pszichoterápia terén. Ezen kívül fontos még a sporton kívüli tanulás, valamint a kapcsolatápolás az iskolával és a szülőkkel. Ami a gyerekeket illeti, az ő vállukra tizenegy éves korukig nem szabad túl nagy terhet rakni, mondta Fergie. A legfontosabb, hogy a labda legyen a középpontban, a labdakezelés és a trükkök! Ilyen fiatalon még négy négy ellen játszanak, főként azért, hogy tanuljanak meg kreatív döntéseket hozni a pályán. Csak ezt követően nő fokozatosan a taktikai és a mentális fölkészítés, aztán a tinédzserek esetében már a "fittség" is nagyon fontos tényező. Ami a fegyelmet illeti, elvárják a pontosságot, odafigyelnek a megfelelő viselkedésre és hozzáállásra, a játékosok egymás közötti harmonikus viszonyára. "Érezzék jól magukat a gyerekek", hangsúlyozta többször is Ferguson. Közben persze koncentráljanak, eddzenek és játsszanak keményen. Ugyancsak fontos tényező a megfelelő pihenés, a helyes táplálkozás, de nem elhanyagolható az sem, hogy a futballista személyisége is rendben legyen. E recept várható végeredménye a tökéletes futballista, akinek kiváló a technikája, taktikailag érett és intelligens, mentálisan – hiszen éber és óvatos –, valamint fizikálisan – lévén gyors és kemény –, fölkészült. Ilyesmikről esett szó a brit nagykövetségen. Elmondhatom mindenkinek.

weintraut 2007. január 25. 8.22

Mondd! És az igaz, hogy a tévések forgathattak?

gyulaipista 2007. január 25. 9.09

Ahogy mondod. Tizenöt percig. Aztán menniük kellett.

javorszky 2007. január 25. 10.10

Nektek is?

molnardani 2007. január 25. 12.34

Ja. Még nekünk is.

tamasgyuri 2007. január 26. 19.56

Fiúk! Mindent értek. De engem, a régi vágású riportert az egészből csak az érdekel, mi lehetett az az egyetlen kérdés, amit föltett a Bicskei Berci!

(Az értékes információkért további köszönet illeti
a ma.hu, a samsungsport.hu, valamint a stop.hu oldalakat.
A blogbejegyzéseket szerzőik előzetes beleegyezésével közöltük.)