III./28. Döntés a tizenegy hónapos esztendőről

Tisztelt Szerkesztő!

Nyűgeimet sokáig szóba se mertem hozni, de látva objektíve pártatlan függetlenségüket, mostanában valahogy bizalom ébredt bennem önök iránt. Nehéz ám rászánnia magát a magamfajtának, hogy nyakig merüljön rejtett intimitásaiba! Lényegében mintha az analitikusomhoz mennék… Mert, ugye, mim van nekem: üldözési mániám? Vagy kisebbrendűségi komplexusom? Pedig se ez, se az, lelkiekben sérült egyáltalán nem volnék, csupáncsak fájdalmas bensőségű egyed, mert, kérem, sok bántásban volt s van nekem részem, de nem akarom terhelni önöket pszichoszomatikus nyavalyáimmal. Legyen elegendő az, hogy hol bolondosnak, hol csalfának, hol szeszélyesnek neveznek, amíg másokat hagynak békében szunnyadni, szemlélődni… Szomorú vagyok emiatt, s a bú múlhatatlan.
 
Április

A Másvilági Tévéhíradó szerkesztőségének, Másvilág

Hivatkozva alkotmányos és demokratikus jogainkra, tisztelettel kérjük önöket, ne adjanak helyt elenyésző kisebbségek másokat gyalázó szubjektívizmusának! A többség nevében

A Hónapok Szövetsége (HSZ)

Tisztelt Levélírónk! Kedves Április!

Hová merült? Ugyan már! Nézze, ha igaz, hogy az első római naptárt mag a városalapító Romulus alkotta meg, akkor, ugyebár, akár igaz lehet az is, hogy az eredetileg, állítólag háromszáznégy napos évet tíz hónapra osztották. Na már most fogadjuk el, hogy az első hónapot saját apjáról, Mars istenről nevezte el Márciusnak, a másodikat pedig ősanyjáról, Venusról, pontosabban annak etruszk megfelelőjéről, hiszen Apru maga a görög Aphrodité, és innen csupán egyetlen etimológiai lépés Április! Önnek tehát sokkal több köze van egyéb dolgokhoz, például szépséghez, szerelemhez stb., mint az ön által kedvezőtlennek vélt minősítésekhez! Vagyis föl a fejjel, szomorkodásra semmi ok!
 
Szerkesztő

Kedves Szerkesztő!

Kösz, de ügyemnek azért utánanéztem a szótárakban is. Lehet, tévedni tetszik, mert állítólag nekem semmi közöm Aphroditéhez, hiszen a nevem latin eredete máig tisztázatlan, inkább ered a latin “kinyitni” (aperire) szóból, az ünnepek ugyanis valaha e hónapban kezdődtek. Ráadásul egyes források szerint Venus etruszk megfelelője nem Apru, hanem Turan. Mégis inkább lennék szomorú.
 
Április

Kedves Április!

Hogy jobban összezavarjuk: kutatásaink szerint Aphrodité tengeristennő is volt, etruszk neve ezért valóban inkább Apru lehet, hiszen az a görög aphrosz szóból eredhet, amelynek jelentése viszont bizonyosan: ’hab’. De mi nem tudósok vagyunk, csak szerkesztők.
 
Szerkesztő

Szerkesztőkém,

már magam se tudom, ki vagyok.
 
Április

Kedves Április!

Minden keserve ellenére ne feledkezzék meg a francia forradalmárok kísérletéről! Akkor, ugye, új időszámítást vezettek be, és mivel a hónapokat a rájuk jellemző természeti jelenségekről nevezték el, ennek megfelelően ön részint a szépséges Germinal (március 21. és április 19. között), részint a Floréal (április 20. és május 19. között) nevet viseli. Előbbi ’sarjadást’, utóbbi ’virágzást’ jelent. Csak semmi bolondság!
 
Szerkesztő

Tisztelt Szerkesztő!

Ez mind szép, de említsük meg, hogy a forradalmi naptár mindössze 1801-ig volt használatban, amikor is Napóleon óhajára a szenátus visszatért a hagyományos időszámítási rendszerhez… Brühühü.
 
Április

Kedves Április!

És az, hogy Magyarországon a nyelvújítás korában mindenre magyar szót próbáltak alkotni? Barczafalvi Szabó Dávid annak rendje s módja szerint el is nevezte a hónapokat: zúzoros, enyheges, olvanos, nyilonos, zöldönös, termenes, halászonos, hévenes, gyümölcsönös, mustonos, gémberes, fagyláros! Ön tehát nem más, mint nyilonos! Nyilonos pedig nem bolondos!
 
Szerkesztő

Kedves Szerkesztő!

Csakhogy az új hónapneveket sose fogadta el a közízlés…
 
Nyilonos

Közlemény

Alulírottak tisztelettel kijelentjük, hogy tagtársunk, nevezett Április semminemű nyilvánosságra hozott nyafogásával közösséget vállalni módunkban nem áll, attól elhatárolódunk.

A HSZ tizenegy tagja,
vagyis Január, Február, Március, valamint Május, Június, Július, Augusztus, Szeptember, Október, November December

Ellenközlemény

Alulírottak ezennel kijelentjük, hogy semminemű közösséget nem vállalunk senkivel, aki megtagadja szeretett tagtársunkat, Tavaszhót, akivel teljes mértékben szolidaritunk, nem úgy, mint az őt ki- és megtagadókkal.

Az Évszakos Hónapok Szövetsége (ÉHSZ) tizenegy tagja,
azaz Télhó, Télutó, Tavaszelő, valamint Tavaszutó, Nyárelő, Nyárhó, Nyárutó, Őszelő, Őszhó, Őszutó, Télelő

Kedves Április!

No, de kérem! És az, hogy a hónapoknak a nemzetközi nevük mellett egyéb elnevezésük is létezik? Amely keresztségben ön az igen hízelgő Szent György hava nevet viseli?

Az smafu?

Szerkesztő

Kedves Szerkesztő!

Ó, engem, ez egyre valószínűbbnek tűnik, mégis a rügyek nyílása alapján neveztek el annak, aminek. E gondolat jegyében pedig lehetnék akár szeszélyes, de… bolondos semmiképp. Csalfa meg aztán végképp nem.
 
Április

Kedves Április!

Összegezzünk. Forrásaink megerősítették, hogy ön leginkább valóban a rügyek, a bimbók és virágok tavaszi nyílásával áll kapcsolatban. Megjegyezzük, ezt mondja önről Ovidius úr is. Ennek megfelelően teljes joggal viselhetné akár a Tavaszhó, akár a Szelek hava nevet. Ugyanakkor ön, minden kétséget kizáróan csalfa és változékony természetű… Evvel függhet össze az elsejei "április bolondja" népszokás, amelyet a francia "poisson d'avril", az angol "April-fool", az olasz "Calandrino", a német pedig "Aprilnarr" néven nevez. Azért ne dőljön a kardjába.
 
Szerkesztő

A Másvilági Tévéhíradó szerkesztőségének. Másvilág

Tudomásunkra jutott, hogy önök, nyomatékos kérésünket figyelembe vételét mellőzve, tárgyalásokat folytatnak időközben kizárt, egykori tagtársunkkal. Miheztartás végett tájékoztatjuk önöket, hogy döntésünk értelmében mostantól a naptárban Márciust rögvest Május követi, evvel egy időben az esztendő hónapjainak száma tizenegyre csökken.

Üdvözlettel
 
HSZ

Kedves Szerkesztő!

Rájöttem, nem is olyan rossz bolondnak lenni! Van annál rosszabb is.
 
Április 

(Értékes adataikért köszönet
az Országos Széchényi Könyvtárnak,
Bodnár Tamásnak és Márton Sándornak.)