Hájéef hámozni kezdi a hagymát (II./49. jelenet)

Személyek

HÁJÉEF főszerkesztő-helyettes

És néhányan mások

Játszódik napjainkban a Másvilágon.



(írógépkopogás, majd ajtónyikorgás)

HÁJÉEF (föl se nézve) Eredjetek dolgotokra! Most nem érek rátok.
HÍRADÓSOK KARA Főszerkesztö-helyettes! Itt az idő, hogy az évet értékeljük a megfelelő szempontok alapján! Éppen egy éve, hogy itten megszületett ez a műsor!
HÁJÉEF Csakhogy most nem vacakolunk holmi nosztalgiázással. Zavartok. Cikket írok.
HÍRADÓSOK KARA És mi a téma? Talán akadály van a németek útján?
HÁJÉEF Nagyon jól látjátok! Nyakamon a teljes Günter Grass-ügy.
 
(kivágott újságcikkek szerteszét az íróasztalon)

HÁJÉEF (magában) Ejnye, most összekutyulódtak miattuk ezek az izék… Tehát foglaljuk össze a tényeket. Mit adott ki az MTI?

Az irodalmi Nobel-díjas német író, Günter Grass beismerte, hogy tizenhét évesen az egykori náci párt fegyveres alakulatának, a hírhedt Waffen SS-nek a tagja volt. A 78 éves író a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjújában először beszélt arról, hogy a második világháború utolsó hónapjaiban behívót kapott a Waffen SS egyik páncélos hadosztályába, amely az akkori cseh- és morvaországi protektorátusban teljesített szolgálatot. Grass minderről részletesen beszámol önéletrajzi naplójában, amelyet a göttingeni Steidl kiadó a tervek szerint szeptemberben jelentet meg. Az eddigi önéletrajzi írásokból Günter Grassról annyit lehetett tudni, hogy 1944-ben légvédelmi kisegítő munkaszolgálatosként kapott behívót, majd Bajorországban amerikai hadifogságba esett.

(egy másik papírt kap föl)

HÁJÉEF Azt meg kell mondani, mi is ez a Waffen SS… Már csak a magamfajta öreg emberek meg a történészek tudják. Mégiscsak eltelt hatvanegy év!

A Waffen-SS (magyarul fegyveres SS) az SS (Schutzstaffel) harctéri alakulata. Az önkéntesekből álló SS karhatalmi csoportból nőtt ki. Azért hozták létre, hogy az általános SS (Algemeine SS) tagjai - kezdetben önkéntes alapon - ott tölthessék le katonai szolgálati idejüket, mozgósítás esetén azonban már eredetileg is a hadsereggel együtt szándékoztak bevetni. 1939-ben gépesített hadosztállyá szervezték, ekkor létszáma 56 ezer fő volt. 1940-ben kapta a Waffen SS nevet. A második világháború idején folyamatosan nőtt, a háború végére már 38 hadosztályt, mintegy 950 000 tagot foglalt magába. Harcászati szempontból a Wehrmacht irányítása alá tartozott…
 
(fölnéz, néhány pillanatig tűnődik, aztán bólint, és olvas tovább)

…ellátását azonban az SS-től kapta, és fegyelmileg is annak volt alárendelve. Elvileg önkéntesekből állt, de 1940-től sorozottak is megtalálhatók soraiban. Egyes becslések szerint a háború végéig összességében 2:1 volt az önkéntesek és a behívottak aránya. Kiegészítése kiterjedt a szűken vett német birodalmon kívülre is. Két hadosztálya jött létre - elsősorban kelet-európai - német kisebbségek (úgynevezett népi németek) tagjaiból, de fölállítottak lett, litván, holland és vallon SS-alakulatokat is. A Waffen SS alakulatai mindvégig a náci haderő legjobban felszerelt, legjobb kiképzésű, fanatikus eltökéltséggel küzdő csapatai voltak. Tagjai számtalan háborús bűncselekményben marasztalhatók el. A nürnbergi perekben a bíróság az SS-t és ezen belül a Waffen SS-t bűnös szervezetnek minősítette, tagjainak nagy részétől megvonták a német veteránokat megillető juttatásokat. Később a német kormány elismerte, hogy nekik is járnak ezek a juttatások, hiszen csakúgy, mint a Wehrmacht kötelékeiben harcolók, a hazájukért ontották a vért.

(újabb papírt markol föl)

HÁJÉEF Most pedig nézzünk utána, eddig mit tudtunk Günter Grass életének akkori szakaszáról…

1927. október 16-án született Danzigban (a mai Gdanskban) lengyel-német szülők gyermekeként. Apjának (Willy) fűszerüzlete volt. Anyja (Helene) a rendkívül kis létszámú szláv kasub népcsoportból származott. Húga, Waltraud 1930-ban született. Günter gyermekkorát Langfuhrban, Danzig elővárosában töltötte, és ott végezte iskoláit is. Tízévesen tagja volt a Jungvolknak, tizennégy évesen a Hitlerjugendnek…
 
(ceruzát vesz a kezébe, egy-két szót aláhúz)

…tizenöt évesen légi segítő lett. Szülővárosa mély nyomokat hagyott benne, később számos regényének helyszínéül szolgált. Még nem töltötte be tizenhetedik születésnapját, amikor 1944-ben besorozták a náci hadseregbe, mint páncéllövészt. Grass a tévútra vezetett fiatalság generációjához tartozott. Nem volt sem fanatikus náci, sem ellenzéki szellemiségű, mégis csak a háború után, az amerikai hadifogolytáborban, Bajorországban kezdett politikailag tisztán látni.

(és újabb papírt tanulmányoz)

HÁJÉEF „Tévútra vezetett” meg „tisztán látni”… Ez az. Tehát 1944-ben légvédelmi kisegítő munkaszolgálatosként kapott behívót, majd Bajorországban amerikai hadifogságba esett… No, akkor ezt vessük egybe avval, amit most nyilatkozott…

Az interjúban az író arról beszélt, hogy annak idején, tizenhét évesen semmifajta bűntudatot nem érzett, később azonban növekvő szégyen nyomasztotta, s évtizedeken keresztül ezért választotta a hallgatást. Noha a Waffen SS tagjaként egyetlen lövést sem adott le, s - úgymond - közvetlen felelősség nem terheli, a közvetett felelősség azonban mind a mai napig szinte elviselhetetlen terhet jelentett számára. Ezért döntött úgy, hogy megírja önéletrajzi regényét, mert - mint fogalmazott - "végre ki kellett adni magából a történteket."
 
(meg még újabb papírt)

HÁJÉEF Na, olvassunk csak tovább… Mert itt friss adalékok vannak, lám csak.

Günter Grass Nobel-díjas író, a Bádogdob szerzője egy lapinterjúban beismerte, hogy 1945-ben néhány hónapig a Waffen SS egyik páncéloshadosztályában szolgált. Erről az író még sohasem beszélt korábban. Arra a kérdésre, hogy miért hallgatott ilyen sokáig, a hamarosan megjelenő naplójára utalva azt válaszolta, hogy csak most találta meg azt az irodalmi formát, ami lehetővé tette, hogy a Waffen SS-tagságáról írjon és beszéljen. Grassnak szeptember elsején jelenik meg a gyermekkoráról és fiatal éveiről szóló regénye (Beim Häuten der Zwiebel)…
 
(leveszi és megtörli szemüvegét)

HÁJÉEF Tekintettel a nagy érdeklődésre, állítólag már a tervezettnél korábban piacra is dobták. Kéne szereznünk egy példányt. Rózsi!!!
 
(szemüveg vissza)

…amelyben részletesen beszámol életének hatvan éven át eltitkolt szakaszáról. Grasst a munkaszolgálatból sorozták be 1944 késő nyarán Drezdában a Waffen SS-hez, ahol a Frundsberg nevű tízes páncéloshadosztálynak lett a tagja. Állítása szerint a haditengerészethez kérte felvételét, tengeralattjárón szeretett volna szolgálni, csak átirányították. Az őszi-téli hónapokban páncéloskiképzést kapott, majd 1945 márciusában és áprilisában részt vett a visszavonuló német hadsereg luzsicai harcaiban. Április 20-án sérült meg, nem sokkal később pedig amerikai fogságba esett. Azt, hogy a Waffen SS-nek volt a tagja, az amerikai hadsereg dokumentumai is igazolják.

(a számítógéphez fordul)

HÁJÉEF Hopp! Mire jó az internet? Azt írja a Spiegel-online augusztus utolsó hétvégéjén…

A hamburgi hírmagazin internetes kiadásában ismertetett világháborús akta tanúsága szerint Grass nem 1944 szeptemberében került a Waffen-SS egyik harcoló alakulatához, mint írja önéletrajzi kötetében. Az író ebben úgy emlékezik vissza, hogy 17. születésnapját már a katonai kiképzés közben ünnepelte 1944. október 16-án. A most nyilvánosságot kapott háborús dokumentum viszont egyértelművé teszi, hogy Grass csak 1944. november 10-én vonult be a Waffen-SS-hez. Ezt a német forrást megerősítik az amerikai akták, köztük a marienbadi katonai kórház betegkönyvének kivonata is. Ebben Grass szolgálati egységeként a 3. harckocsi-elhárító kiképző osztag szerepel. Ilyen osztag csakugyan létezett a Waffen-SS kötelékében, ám Grass emlékeivel ellentétben nem tartozott a Frundsberg harckocsizó hadosztályhoz. További ellentmondás forrását képezi, hogy a marienbadi betegnyilvántartó jegyzékben Grass neve mellett a rendfokozat rubrikában "Schtz" (Schütze = lövész) szerepel. Katonai szakértők szerint itt mindenképpen a Waffen-SS-re vonatkozó utalásnak kellene állnia. Új könyvében Grass azt írja: a frontvonal mögötti káoszban Wehrmacht-egyenruhát és új papírokat szerzett magának, attól tartva, hogy ha a Waffen-SS uniformisában esik fogságba, azonnal agyonlövik. A német hadsereg (Wehrmacht) aktái között talált feljegyzések ugyanakkor megerősítik, hogy Grass valóban 1945. április 20-án sebesült meg, és nyolc nappal később szállították be a marienbadi tábori kórházba. Innen május 13-án, öt nappal a német hadsereg kapitulációja után került át egy oberpfalzi hadifogolykórházba. Szakértők bizonyosak abban, hogy ez csak Auerbachban lehetett, ahol az SS-hadifoglyok legnagyobb tábora működött a háború után.
 
(még egy cikk a keze ügyében)

HÁJÉEF Hm. Ha már netezek, lássunk egy kommentárt a sokból. Hol is van… Origo.

Ungváry Krisztián magyar történész szerint érthetetlen módon a tényeket semmibe vevő vita kerekedett Grass vallomásából. Az 1933 óta létező Waffen SS eredetileg valóban nem tartozott a német hadsereghez, hanem Hitler politikai katonáiként tartották őket számon, akik kíméletlenségükkel és keménységükkel tűntek ki mind a megsemmisítő táborokban, mind pedig a harcok idején elkövetett háborús bűneik nyomán. 1943 után azonban, ahogy a katonaság létszáma csökkent, úgy nőtt a Waffen SS-tagok száma. Ungváry elmondta: mire Grasst behívták, addigra már rég nemcsak a 180 cm magas, kék szemű elitkatonák gyűjtőhelye volt a Waffen-SS, hanem egy milliós létszámú hadsereg. Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy hova kérte magát Grass, és végül hova hívták be. Németországban ekkor már nem volt mód választani, hogy ki hol szeretne szolgálni.
 
(Hájéef hátradől)

HÁJÉEF Akkor hát ennyi információ elég. Fogjunk hozzá! De semmi kommentár, csak a tények. Bízzunk a nézőben! Bár, ha tanácsolhatnék nekik valamit, ne ítéljenek, hogy ne ítéltessenek. Mert, amondó vagyok, amilyen ítélettel ítélnek, olyannal ítéltetnek; és amilyen mértékkel mérnek, majd meglátják, nekik is olyannal mérnek.
 
(az írógépkopogás hangja fokozatosan fölerősödik)